poniedziałek, 16 kwietnia 2012

"4 PORY ROKU" - Stephen King

OPIS WYDAWCY

Oprócz Skazani na Shawshank w tomie znajdują się mini powieści Zdolny uczeń, Ciało i Metoda oddychania.

SKAZANI NA SHAWSHANK
Andy odsiaduje karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo, którego nie popełnił. W Shawshank rządzą sadystyczni strażnicy, a dyrektor więzienia to hipokryta i oszust. Ale Andy jest sprytniejszy od każdego z nich. Lata, jakie przyjdzie mu spędzić w celi, wykorzysta na przygotowanie misternego planu zemsty tak zaskakującego, że zmyli nawet najbliższych mu współwięźniów...

ZDOLNY UCZEŃ
Todd Bowden wpada na trop hitlerowskiego zbrodniarza, który pod przybranym nazwiskiem ukrywa się w amerykańskim miasteczkiem. Trzynastoletni chłopak okaże się bardzo pojętym uczniem oprawcy z Auschwitz...

METODA ODDYCHANIA
Emlyn McCarron opowiada historię niezwykłego porodu, jaki przed laty odebrał w Wigilię Bożego Narodzenia. Porodu, który zaczął się śmiercią pacjentki w wyjątkowo drastycznych okolicznościach...

(511 stron)


MOJA OPINIA 
Moja ocena to 5/6 ale oczywiście ocena jest zbyt ogólna, ponieważ w tomie znajdują się 4 rózne opowadania. I warto zająć się każdym z osobna i każdemu przyznać ocenę...

"Skazani na Shawshank" 3-/6
- Po książkę sięgnęłam głównie z powodu tego opowiadanka i tego byłam najbardziej ciekawa. I niestety muszę przyznać, że jestem rozczarowana... Uważam, że z przeciętnego opowiadanka zrobili piękny, ciekawy film! Historia Andy,ego opisana słowami niestety nie powala! Uważam, że jest napisana zbyt ogólnie i powierzchownie. Miałam po prostu wrażenie jakbym czytała jedynie STRESZCZENIE tego genialnego filmu! I tak jak film oglądałam zachwycona z zapartym tchem, tak przez jego papierową wersję przemknęłam szybko, bez jakichkolwiek większych emocji... No może ewentualnie z uczuciem wielkiego rozczarowania. Nie tego oczekiwałam...

"Zdolny uczeń" 5/6
- to już coś zdecydowanie ciekawszego i lepiej napisanego! O znajomości młodego chłopca ze starszym mężczyzną, który za młodu był hitlerowskim zbrodniarzem wojennym. Tu King użył dwóch interesujących tematów. Pierwszym, głównym zagadnieniem jest nawiązanie do czasów II wojny światowej i sposób w jaki autor przybliża czytelnikowi wydarzenia dotyczące ludobójstwa i innych zbrodni wojennych. Drugim tematem natomiast jest przedstawienie stosunków między starszym człowiekiem, a jego młodym uczniem. Obserwujemy jak stopniowo pojawia się zależność między dwoma ludzkimi istnieniami... i jaki wpływ mają na siebie na wzajem. To opowiadanie zdecydowanie jest godne polecenia. Niestety filmowej adaptacji pt "Uczeń Szatana" nie miałam jeszcze okazji obejrzeć.

"Ciało" 4/5
- Opowiadnie, troszkę mniej interesujące od poprzedniego. Przedstawia nam historię czterech zaprzyjaźnionych chłopców, którzy wyruszają na poszukiwania ciała innego chłopca. W tym opowiadaniu jedyne co mi się najbardziej podobało, był sposób w jaki autor budował napięcie. Ale poza tym nie działo się nic nadzwyczajnego. I nie mogłam pozbyć się uczucia, że to opowiadanie, jest zdecydowanie przeciągnięte, a jego krótsza wersja byłaby lepiej odbierana.

"Metoda oddychania" 5-/6
- to natomiast chyba mogę uznać moim ulubionym opowiadaniem z tego tomu. Króciutkie, fajnie napisane i wciągające. Były lekarz opowiada historię pewnego niecodziennego porodu, jaki miał okazję odbierać. Widziałam opinie, że jest obrzydliwe, lub przynajmniej niesmaczne. Więc spodziewałam się rozlewu krwi, lub szczegółowych opisów wnętrzności... :) Jednak nic takiego nie znalazłam :) Owszem, troszkę autora poniosła wyobraźnia i dodał nieco "fantastyki" czym troszeczkę moim zdaniem naciągnął i zepsuł końcówkę, jednak i tak obdażyłam to opowidanie szczególną sympatią :)

CYTATY

„Nie ma nic złego w tym, by oczekiwać najlepszego, o ile jesteś przygotowany na najgorsze.”

„Przyjaciele ciągną cię w dół, Gordie. Nie wiedziałeś o tym? Twoi przyjaciele. Są jak tonący, którzy łapią cię za nogi. Nie możesz ich ocalić. Możesz tylko utonąć razem z nimi”

„Przyjaciele przychodzą i odchodzą, jak kelnerzy w restauracjach, zauważyliście?”

„To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się.”

„Twój tato nie bije cię, ale może to jeszcze gorsze. On po prostu cię nie zauważa. Mógłbyś powiedzieć mu, że idziesz do pieprzonej zawodówki, a wiesz co by zrobił? Przewróciłby kolejną stronę gazety i powiedział: ,,To dobrze, Gordon, idź i zapytaj mamę co będzie na obiad"

„O najważniejszych sprawach najtrudniej opowiedzieć. Są to sprawy, których się wstydzisz, ponieważ słowa pomniejszają je - słowa powodują, iż rzeczy, które wydawały się nieskończenie wielkie, kiedy były w Twojej głowie, po wypowiedzeniu kurczą się i stają się zupełnie zwyczajne. Jednak nie tylko o to chodzi, prawda? Najważniejsze sprawy leżą zbyt blisko najskrytszego miejsca twej duszy, jak drogowskazy do skarbu, który wrogowie chcieliby ci ukraść. Zdobywasz się na odwagę i wyjawiasz je, a ludzie dziwnie na ciebie patrzą, w ogóle nie rozumiejąc, co powiedziałeś, albo dlaczego uważałeś to za tak ważne, że prawie płakałeś mówiąc. Myślę, że to jest najgorsze. Kiedy tajemnica pozostaje niewyjawiona nie z braku słuchacza, lecz z braku zrozumienia.”

1 komentarz:

  1. O, widzisz, mi z kolei najbardziej "Skazani..." się podobało, ale, moja droga - może Twoja opinia to rezultat złej kolejności? ;) Najpierw film, później książka? Nie, chyba to nie to - wszak ja również widziałam najpierw film. Dla mnie i jedno, i drugie to majstersztyk, zaś ostatnie opowiadanie - najmniej mi się podobało. Poza tymi dwoma, które wystarczy przestawić miejscami, reakcje podobne.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...