czwartek, 15 marca 2012

DZIEŃ 14 - Książka, która powinna się znaleźć na obowiązkowej liście lektur w szkole średniej...

"MY, DZIECI Z DWORCA ZOO"
- Christiane Felscherinow
Tej książki nikomu nie trzeba przedstawiać... Jest powszechnie znana, słyszeli o niej chyba wszyscy i nawet jeśli nie wszyscy ją czytali i tak wszyscy wiedzą o czym ona jest. Wstrząsająca opowieść młodej dziewczyny uzależnionej od narkotyków, o sile uzależnienia i skutkach ich zażywania. I jeśli mam wskazać jedną pozycję, która według mnie powinna należeć do kanonu lektur obowiązkowych, zdecydowanie będzie to "My, dzieci z dworca zoo". Uważam, że taka jedna książka przeczytana, oraz szczegółowo omówiona na lekcji, bardziej trafi do młodych ludzi, niż tysiące rozdanych ulotek, które chwilę później wylądują w koszu na śmieci. Zrobi ona też większe wrażenie i będzie większą przestrogą, niż jedna na kilka lat, pogadanka czy wykład na temat szkodliwości zażywania narkotyków. Problem uzależnień jest dość powszechny w naszych czasach. Coraz więcej młodych ludzi sięga po narkotyki czy dopalacze, aby przypodobać się rówieśnikom i otoczeniu. Poderzewam, że więcej niż połowa nastolatków, choć raz w życiu zapaliła marichuanę. Niektórzy przekonani o nieszkodliwości jej zażywania, oraz niewielkiemu ryzyku uzależnienia sięgają po nią coraz częściej. Nie zdają sobie sprawy, że wielu od tego zaczynało, że to najlepsza droga do sięgnięcia po coś mocniejszego... A stamtąd prowadzi już tylko stroma droga na samo dno! Nie wiem w jakim stopniu ta książka zmniejszyłaby u młodzieży chęć eksperymentowania z używkami, ale mimo wszystko uważam, że powinna ona należeć do spisu lektur. Nawet jeśli niewiele pomoże, na pewno nie zaszkodzi . 

13 komentarzy:

 1. Też uważam, że powyższa książka powinna być w spisie obowiązkowych lektur szkolnych. Zapewne otworzyłaby ona oczy wielu nastolatkom i pomogła w walce ze swoimi słabościami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że jak za pierwszym razem ją przeczytałam, to zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Ostatnio gdzieś wyczytałam, że Christiane znowu sięgnęła po narkotyki, nie wiem ile było w tym prawdy, ale jeśli tak, to wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam podobnie do Ciebie... pamiętam tę książkę, choć czytałam ją dawno temu... ale z chęcią jeszcze raz bym przeczytała...

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę koniecznie nadrobić tę zaległą książkę. Tematyka ważna i potrzebna, więc jak będę miała okazję, na pewno przeczytam. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, zgadzam się z Tobą, Ta ksiażka powinna być obowiązkowa. Może w końcu by dotarło do uczniów, co z człowiekiem może zrobić to świństwo. Przeczytałam ją kilkakrotnie. Bardzo mi sie spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałam jako 15-latka bodajże i bardzo mną wstrząsnęła. chociaż film, a także późniejsze lekko "gwiazdorskie" życie Christiane troszkę rozczarowują :)
  waniliowe-czytadla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam wieki temu, ale pamiętam jak duże zrobiła wtedy na mnie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Również wybrałam tę książkę. Dodatkowo w mojej szkole była lekturą. Dzięki temu przeczytałam ją po raz piąty i razem z klasą obejrzałam film na jej podstawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam, ale mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę książkę kilka razy, za pierwszym razem to był dla mnie szok. Nie wiem, czy wszyscy uczniowie potrafią pojąć taką książkę...

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się z Tobą. Może ta książka uświadomiłaby chociaż części osób, jakim zagrożeniem są narkotyki. Dorzuciłabym jeszcze jakąś książkę o anoreksji i bulimii, bo to też jest teraz problemem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie zastanawiałam się nad tym :) wybierałam między książką o narkotykach, a zaburzeniach odżywiania, ale mogłam podać tylko jedną książkę... Widzę, że myślimy podobnie :)

   Usuń
 12. Czytałam, książka wywarła na mnie wielkie wrażenie!

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...