poniedziałek, 1 października 2012

"KOT: ŚWIĘTY I PRZEKLĘTY" - Bogda Balicka

Rok wydania: 2006
Format: 14,5 x 15,5 cm
Ilość stron: 160
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Dostępność: Talizman.pl

OPIS WYDAWCY
Miau!
A otóż i fantastyczne zjawisko jakim jest kot! Miękki, zgrabny, puszysty ale i nieprzenikniony, władczy, zagadkowy, arystokratyczny - inteligentny.
Kot bywa też magiczny i symboliczny. Któż o tym nie wie spotykając go na swojej drodze. I to jeszcze czarnego! Nawet najbardziej odważni i sceptyczni poczują się nieswojo. Od starożytnego Egiptu poprzez Japonię, do dzisiejszej Europy kot wzbudza podziw i szacunek.
Dla zakochanych w kotach po same uszy (od koniuszków wąsów po ostatnie włosy ogona) - biblia absolutnie obowiązkowa! Miauuuu...

MOJA OPINIA
Ludzie w uogólnieniu możemy podzielić na dwie grupy - zwolenników psów, oraz miłośników kotów... Pies i kot to zwierzęta najczęściej spotykane w polskich domach. Ja zdecydowanie jestem kociarą lub jak kto woli kocią mamą :) W chwili obecnej kiciusia nie posiadam jednak kiedyś na pewno znów będę go mieć! Jak tylko moje dzieci troszkę podrosną i nauczą się żyć w zgodzie z takim współlokatorem tak, żeby ani im, ani jemu nie groziło to kalectwem :) I mam nadzieję, że uznam nadejście tej odpowiedniej chwili już niedługo!

Póki co jednak muszę zadowolić się kocimi opowieściami. Dlatego też zapragnęłam sięgnąć po książkę autorstwa Bogdy Balickiej, znanej kociary, która od wielu lat obcuje z tymi cudownymi zwierzakami i całą swoją wiedzę postanowiła umieścić w jednym miejscu. I z zadowoleniem stwierdzam, że po tej lekturze pokochałam te zwierzątka jeszcze bardziej i o wiele mocniej pragnę przygarnąć jakiegoś pod swój dach!

"[...] człowiek, który mieszka z kotem ma o 33 proc. szans na dłuższe życie, podczas gdy właściciel psa ma ich tylko 20 proc. Kot pomaga przy bezsenności, chorobach serca i reumatycznych."

Koty znane były już w starożytnym Egipcie. Już wtedy towarzyszyły człowiekowi i były bardzo szanowane i czczone a za zabicie kociego obywatela groziła kara śmierci! W innych czasach koty uważane były za wysłanników mocy nieczystych. Były podobno towarzyszami czarownic i znały drogę do samego diabła... Cieszyły się niezbyt dobrą opinią. A jak jest teraz? Koty towarzyszą nam w codziennym życiu. Mieszkają z nami, śpią z nami... ale nigdy nie dadzą się człowiekowi tak podporządkować jak pies. Żyją własnym życiem, chodzą własnymi ścieżkami, mają swój koci styl, osobowość, charakter i dumę... Nie wkupisz się w ich łaski! Muszą same cię polubić i zaakceptować...

"Kot traktuje człowieka jako rodzaj dużego, trochę gorszego kota. Dlatego też przynosi swój łup do stóp przejętego obrzydzeniem pana, ponieważ, świadom jego nieudolności, chce go nauczyć polowania, tak jak uczy swoje młode..."

Ja miałam już pod swoim dachem kilka osobników tego gatunku, ze wszystkimi świetnie mi się żyło, jednak muszę przyznać, że są to niezwykle dumne, złośliwe i uparte zwierzątka! Trzeba je kochać takimi jakie są, bo nie da się ich ułożyć po swojemu! Trzeba je po prostu wielbić bezwarunkowo... Trzeba być po prostu kociarzem, aby móc cieszyć się z ich towarzystwa i żyć z nimi na co dzień w zgodzie.

Właśnie dla kociarzy przede wszystkim powstała ta książka! Jest w niej chyba wszystko co chcielibyśmy o tygryskach wiedzieć! Począwszy od starożytnych wierzeń i roli jaką odgrywają w nich nasze czworonogi, kończąc na imionach dla nich idealnych! Znajdziemy tu rozdział o kocich sławach, o ich uwarunkowaniach fizjologicznych i budowie ciała. W jeszcze innym rozdziale pani Balicka porównuje zachowanie kota do zachowania kobiety... Czy ktoś wie, jakie można znaleźć podobieństwa między dwiema, pozornie tak różnymi istotami?! Poza tym książka pełna jest ciekawostek na temat życia, budowy ciała i zachowania naszych ulubieńców, a także dowiemy się w czym tkwi problem komunikacji kota i psa.. oraz co leży na przeszkodzie ich przyjaźni :)
Znajdziemy w tej książce całą prawdę o kotach, napisaną niezwykle lekkim, dostępnym i dowcipnym językiem jakim operuje autorka. Do tego wszystko zawarte w pięknej oprawie. Każdy rozdział rozpoczyna się cytatem o puszystych pupilach napisanym elegancką czcionką. Znajdziemy również artystyczne zdjęcia z dostojnymi kocimi modelami... Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że dla miłośników tych zwierząt ta pozycja jest prawdziwą ucztą i dla oka i dla duszy! 

"Kot jest zwierzęciem bliskim ideału, jednym z najdoskonalej funkcjonujących tworów przyrody. Ma ładny wygląd, precyzyjne ruchy, jest samowystarczalny, daje z siebie dużo i niewiele wymaga od innych. Świadom własnej wartości doskonale dostraja się do otaczającego świata. Wszyscy przedstawiciele kotowatych są urodzonymi arystokratami. Wśród krewniaków domowego kota znajdziemy najprzebieglejsze, najłagodniejsze, najdrapieżniejsze, najpiękniejsze i najwaleczniejsze spośród zamieszkujących naszą planetę ssaków."


Zapewniam, że po przeczytaniu tej książki spojrzycie na swojego pupila w inny sposób niż dotychczas. Teraz Wasz "Miluś" stanie się w waszych oczach dostojnym "Ferdynandem"! A jeśli do tej pory był dla was TYLKO kotem, teraz stanie się AŻ kotem i pełnoprawnym członkiem waszej rodziny! A Kot podwórkowy, nie będzie już zwykłym dachowcem, ale wolnym podróżnikiem... :) Zdecydowanie polecam tę książkę! Dzięki niej odkryjecie nową stronę osobowości naszych czworonożnych pupilków :)

CYTATY
„Koty i kociarze- jako indywidualiści- chcą być kochani bez rozgłosu, intymnie i wiernie.”

„Kot, tak jak muzyka rockowa, wejdzie wszędzie.”

„Mają 244 kości, o czterdzieści więcej od ludzi. Mają ponad pięćset mięśni, a człowiek- mimo swej wielkości – ma ich tylko o 150 więcej. Najcenniejsze mięśnie uruchamiają tylne łapy, kark i – w trzeciej kolejności- przednie łapy. Aby całą tę maszynerię utrzymać w zdrowiu i gotowości, kot po każdym relaksie uprawia gimnastykę (zwaną stretchingiem), która pomaga mu naciągnąć każde włókno. Ich ucho ma 30 mięśni, o 26 więcej niż ludzkie. Dzięki temu kot słyszy najcichsze dźwięki nie odwracając głowy. Kot potrafi godzinami wpatrywać się w coś dla niego ważnego nie mrugając powiekami. Widzi znakomicie w nocy, wystarczy mu do tego nawet tylko cień światła.”

"Wielokrotni kociarze to zawsze ludzie inteligentni, poszukujący, oczytani, twórczy." 

"Miłośnicy kotów bardzo się różnią od psiarzy swoją postawą życiową. Są bardziej zdystansowani, częściej się zamyślają nad różnymi wydarzeniami, dłużej przegryzają w sobie decyzje, ale też z większą gracją omijają niebezpieczne rafy."


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Studio Astropsychologii

Serdecznie dziękuję!


10 komentarzy:

 1. Nie jestem kociarą, ale lubię zwierzęta i może przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. JA tam lubie kotki chociaż żadnego nie mam, a więc książkowy się przyda ;0

  OdpowiedzUsuń
 3. Osz Ty:) Zdradziaś moją tożsamość internetową, jam jest Kaveri :) A książkę zakupię siostrze na Gwiazdkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. mam tę książkę :)
  mam kota :)
  więc czytałam i polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tę książkę! Po prostu uwielbiam! Sam fakt, że jestem ogromną kociarą, ale sama książka jest świetna po prostu!

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam koty, także książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że to wszystko brzmi zachęcająco :) Skuszę się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolę pieski, ale kociaki też są słodkie, chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...