piątek, 16 października 2020

Kobieta i biznes – Jak otworzyć firmę cateringową?

Gastronomia i catering to branża, przed którą jawi się świetlana przyszłość! Świat mknie do przodu i ludzie mają coraz mniej czasu. Ciągle gdzieś się spieszą i nie mają czasu gotować! Mieszkając w USA zauważyłam, że w tę właśnie stronę zmierza codzienność. Tam już prawie nikt nie gotuje! Ludzie wracając z pracy, wstępują do pobliskiej knajpki i zamawiają na wynos! Jestem pewna, że u nas niebawem będzie tak samo! 

Jeśli więc dobrze gotujesz i masz przynajmniej podstawową wiedzę o gastronomii i wymaganiach Sanepidu, to otwarcie firmy cateringowej, może być dobrym pomysłem na biznes! Dobrze się przygotuj i załóż firmę cateringową. Pamiętaj jednak,  że aby prowadzić taką działalność  trzeba poznać wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem w tej branży. Jeśli smacznie gotujesz, na pewno zyskasz uznanie klientów, ale to tylko jedna strona medalu. Do tego dochodzi chociażby umiejętność pozyskiwania odbiorów, reklama, współpraca z dostawcami, wyposażenie, zatrudnianie pracowników i liczne wymagania formalne. Ale nie zrażaj się! Nie jest tak źle, jak się wydaje!

Biznes plan i pomysł na menu

Na samym początku warto przygotować dokładny biznes plan, w którym zawrzesz  wszystkie wydatki początkowe na start i obliczysz koszty stałe, aby zorientować się o jakich finansach mowa. Potem pomyśl nad ciekawą ofertą, która będzie się wyróżniać. Jeśli chcesz dostarczać do firm kanapki to Twoja oferta musi być atrakcyjna! Musisz dawać coś więcej, niż konkurencja. Robiąc kanapki, można też przygotowywać sałatki i może przy okazji warzywa z dipami? 

Musisz wziąć też pod uwagę różne gusta i rozmaite diety. Weganie, wegetarianie, diabetycy, bezglutenowcy – wszyscy jedzą, ale nie wszyscy mają gdzie... ;) A więc oferta powinna być atrakcyjna i urozmaicona, by ludzie chcieli zamawiać akurat u Ciebie. Oczywiście pomysł będzie wynikał z umiejętności i potencjału zaplecza gastronomicznego, ale jeśli nie masz określonej grupy docelowej, wstrzymaj się z inwestycją w drogi sprzęt i niszowe dania. Na to przyjdzie czas, możesz wprowadzać je stopniowo.  

Zanim założysz działalność gospodarczą: 
- przygotuj ofertę i biznes plan, 
- znajdź bliską osobę, w której masz  wsparcie, 
- uzupełnij wiedzę o branży, 
- zbadaj potrzeby rynku,
- przemyśl pomysł na menu
- i znajdź wspólnika...  

W pojedynkę czy w zespole?

Powadzenie firmy cateringowej to praca dla minimum dwóch osób i to w sytuacji, kiedy masz obraną niewielką grupą docelową. Dieta pudełkowa, dania na wynos lub organizacja imprez z dowozem jedzenia, to przepis na sukces, ale trudno będzie Ci się tym wszystkim zająć  samodzielnie. Warto pomyśleć o wspólniku lub zaufanej osobie, którą mogłabyś zatrudnić, mając pewność, że nie zostaniesz sama w chwili największego natłoku obowiązków. Tylko minimalne przedsięwzięcie możesz spróbować rozwinąć samodzielnie, ale przecież nie dasz rady pracować non stop. W każdym przypadku potrzebne będzie wsparcie w kuchni, warto więc znaleźć godnego zaufania partnera. Najlepiej takiego, który będzie uzupełnieniem Twoich umiejętności. Czy Twoja przyjaciółka nie wspominała ostatnio, że chciałaby założyć biznes?! 

Wyposażenie i odzież gastronomiczna dla branży cateringowej

Firma cateringowa potrzebuje sprzętu i akcesoriów. W dużej mierze zależą one od tego, czym konkretnie będziesz się zajmować. Kanapki, przekąski i sałatki możesz produkować w domowej kuchni, ale potrzebujesz osobnej lodówki i osobnego miejsca do pracy. Jeśli planujesz obsługiwać duże imprezy, a Twoja oferta będzie bogata w różne dania obiadowe potrzebujesz całej kuchni i profesjonalnego sprzętu. 

Kolejną sprawą jest odzież gastronomiczna. Zadbaj o profesjonalny wygląd i komfort użytkowania. Odzież musi być trwała i wykonana z wysokiej jakości materiałów, a Ty musisz czuć się wygodnie i komfortowo. Nie warto też marnować pieniędzy, miejsca na przechowywanie i czasu na pranie odzieży roboczej. Zwłaszcza jeśli masz pomocników. Warto nawiązać współpracę z firmą oferującą wynajem i serwis odzieży gastronomicznej. To niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż każdego dnia dostarczana będzie do Ciebie świeża, czysta i higieniczna odzież robocza. A Ty będziesz się skupiać na prowadzeniu biznesu i gotowaniu, a nie na praniu! 

Ile kosztuje otwarcie firmy cateringowej?

Nawet, jeśli nie planujesz wynajmować lokalu, ale prowadzić firmę w domu, musisz się przygotować na pewne wydatki – ZUS, podatki, paliwo, zakup towarów na start, zakup wyposażenia, opakowań jednorazowych, promocja, reklama... W zależności od rodzaju usług musisz przygotować się na koszt 10.000 - 50.000 złotych. Trudno o jednoznacznie określić wycenę, bo koszty inaczej rozłożą się przy cateringu z kanapkami i cateringu na bankiety i imprezy. Ale z całą pewnością przy należytym zaangażowaniu pieniądze się zwrócą i będziesz zarabiać wystarczająco, aby pokryć wszystkie opłaty i wynagrodzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...