piątek, 18 maja 2012

"RING" - Koji Suzuki

„Twoja wyobraźnia jest twoim największym wrogiem...”

OPIS WYDAWCY
Obejrzałeś przeklętą kasetę? Pozostało Ci tylko siedem dni życia.

Asakawa jest dziennikarzem dużego tokijskiego dziennika. Pewnego dnia trafia na sprawę zagadkowej śmierci czwórki nastolatków. Umarli o tej samej porze, w różnych częściach miasta. Przyczyny zgonu pozostają nieznane. Asakawa rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce trafia na trop tajemniczej kasety wideo, która okazuje się nośnikiem zabójczej klątwy. Osoba, która obejrzy film, ginie dokładnie siedem dni później. Wśród przypadkowych widzów śmiercionośnego nagrania znalazły się już żona i córeczka Asakawy. Czy uda się pokonać fatum? Czy młody dziennikarz zdoła zatrzymać łańcuch tragicznych wypadków?
Krąg wciągniętych w śmiertelną zagadkę wciąż się powiększa.

 "Ring" jest powieścią grozy, choć czytelnik nie znajdzie tu krwawych scen. Fabuła wciąga od pierwszych akapitów, a temperatura wydarzeń niepokojąco wzrasta. Powieść napisana w 1990 roku szybko stała się lekturą kultową w Japonii, a dzięki dwóm ekranizacjom (japońskiej i hollywoodzkiej), jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon popkultury początku XXI wieku. (324 strony)


MOJA OPINIA 
Dla mnie absolutne arcydzieło! To była jedna z niewielu książek, od któych nie mogłam się oderwać i musiałam czytać i czytać, bez względu na późną godzinę i jednocześnie ubolewałam nad tym, że niubłagalnie - za szybko - kartki przesypują się na lewą stronę!

Obawiałam się bardzo, ponieważ po raz pierwszy czytałam książkę japońskiego autora i nie wiedziałam czego się spodziewać. Bałam się, że ciężko będzie się czytało i byc może jak w japońskich filmach, ciężko będzie się połapać :) Jednak już pierwsze kilka stron rozwaiło moje bezpodstawne obawy i książka mnie po prostu pochłonęła bez reszty! Dobrze napisana, łatwo i przyjemnie się czyta, poza tym cała historia Sadako, którą krok po kroku odkrywamy z głównym bohaterem, zadziwia!

Fabuły, podejrzewam, że nie trzeba nikomu przypominać, bo chyba każdy pamięta lub co najmniej kojarzy, historię o tajemniczej kasecie... Ale jak wygladało to w skrócie? Znaleziono zwłoki czwórki nastolatków, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Powodem zgonu we wszystkich przypadkach było nagłe ustanie akcji serca... Ale cóż za zbieg okoliczności, że tak młode osoby zmarły na atak serca, tego samego dnia, o tej samej godzinie... Pewien dziennikarz zaintrygowany tą tajemniczą sprawą, próbuje rozwikłać zagadkę zgonów. Wpada na trop tajemniczej kasety. Legenda głosi, że po obejrzeniu feralnej kasety, zostaje mu 7 dni życia...

Być może moja najwyższa ocena wynika też z tego, że byłam zachwycona całym pomysłem i adaptacją filmową od kiedy zetknęłam się z nią po raz pierwszy! Najpierw obejrzałam amerykańską wersję. Jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze i mimo wszystko wcale nie ubolewam nad faktem, że amerykanie jedynie bazowali na książce i japońskiej wersji filmu. Wiele zmienili... Japońska wersja filmu jest bardziej zblizona do książki, jednak to dość ciężkie kino i trzeba je po prostu lubić, aby docenić :) Kino azjatyckie ma to do siebie, że nie raz dość ciężko połapać się w wydarzeniach, ponieważ sceny bardzo szybko przeskakują z jednej na drugą, czasem odczuwa się wrażenie, że bez ładu i składu :) Książka natomiast, która była pierwowzorem całego pomysłu przebija obie wersje! Tu dokładnie krok po kroku dowiadujemy się najistotniejszych szczegółów i ku mojemu zadowoleniu w końcu znalazłam odpowiedź na pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi w żadnym filmie.. Już wiem skąd się wzięła kaseta! :)

zdecydowanie polecam tę książkę! Przede wszystkim miłośnikom filowej adaptacji Ringu. Nie będziecie zawiedzeni!


CYTATY

„W każdym człowieku tkwi naturalne,fundamentalne poczucie strachu; to instynkt, z którym się rodzimy.”

„Biedna, nawet nie wie, jak kruche są jej marzenia. Nie ma pojęcia, jak łatwo moą rozsypać się w proch.”

„Twoja wyobraźnia jest twoim największym wrogiem...” 

„(...)nasza przyszłość zawsze jest niepewna! Mamy o niej bardzo mgliste pojęcie. Ale mimo to żyjemy. Nie można rezygnować z życia tylko dlatego, że jest niepewne.”

2 komentarze:

 1. Kurcze, nie wiedziałam, że Ring jest na pozdstawie jakiejkolwiek książki!
  Filmu nie oglądałam nigdy całego, nie cierpię horrorów, ale książki tego typu uwielbiam, a skoro piszesz, że mistrzostwo, to muszę się za nią porozglądać!
  pozdrawiam i zapraszam:
  http://prywatna-poczytajka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka to taki trochę unikat, prawda? Bardzo chciałabym ją przeczytać, tym bardziej, że film jest już mi znany :).

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...