niedziela, 1 czerwca 2014

"Dotyk Midasa" - R. Kiyosaki, D. Trump

Gatunek: BIZNES, FINANSE
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka 

Tłumaczenie: Natalia Pińkowska
Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji

Dostępność: Bogaty Ojciec


Pieniądze. Chcielibyśmy ich mieć jak najwięcej. Zaryzykuję też stwierdzenie, że tak naprawdę to wokół nich kreci się nasze życie. Wymyślamy coraz to nowe sposoby, na ich zarabianie. Chcemy mieć ich wystarczająco, by żyć w dostatku. Spełniać swoje zachcianki i marzenia, podróżować, wolny czas spędzać w interesujący sposób, ciesząc się bliskością rodziny i przyjaciół, nie przejmując się kwestią finansową. A ten, kto mówi, że pieniądze nie są ważne, z pewnością nigdy nie zaznał prawdziwej biedy...

Około 80% ludzi nie jest w stanie zaspokoić wszystkich swoich potrzeb i żyć tak jakby tego chcieli... bo aby tak było potrzebujemy czasu, zdrowia i pieniędzy! A zdobycie wszystkich tych czynników nie jest takie proste. Jeśli mamy czas, nie mamy wystarczająco  dużo pieniędzy. Jeśli mamy pieniądze, nie mamy wystarczająco dużo czasu. A jeśli już mamy odłożoną sumkę i mamy czas, najczęściej brakuje nam już zdrowia... 

Pracownik etatowy, pracuje zwykle 8 godzin dziennie, a zaraz po wykonaniu swoich zobowiązań wobec szefa idzie do domu... i choć ma dużo wolnego czasu, zwykle nie ma wystarczająco pieniędzy na spędzanie wolnego czasu w sposób, w jaki by chciał. Natomiast specjalista i samozatrudniony, choć ma pieniądze, zwykle nie ma czasu, aby je wydawać. Zwykle pracuje więcej niż przeciętny człowiek i spędza w pracy po 12 godzin dziennie. Po przejściu na emeryturę ma zapewne odłożoną sporą sumę pieniędzy, jednak po latach ciężkiej pracy, brak mu zdrowia by się nimi nacieszyć... Tak wygląda lewa strona kwadrantu przepływu pieniędzy, opracowanego przez pana Kiyosaki, w którym znajduje się 80% populacji. 

Po prawej stronie kwadrantu znajduje się natomiast biznesmen i inwestor... W tym miejscu znajdziemy zaledwie 20% populacji, zarządzają oni jednak 80% pieniędzy na całym świecie! Prowadzenie własnego biznesu daje nam wolność, czas, zdrowie i pieniądze. Któż z nas nie chciałby założyć własnego biznesu, który w krótkim czasie przyniósłby nam spore zyski i perspektywy na przyszłość? Zwróćmy jednak uwagę, że małych przedsiębiorstw każdego roku powstaje coraz więcej i większość z nich upada w ciągu 3 lat od powstania. Tylko nieliczni przetrwają na rynku, tylko nieliczni wypromują swoją markę i zyskają majątek. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest to spowodowane? Jakie błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy i jak ich uniknąć? Na te i inne pytania odpowie nam dwóch rekinów biznesu, Donald Trump, oraz Robert Kiyosaki.

Ci dwaj panowie bez wątpienia są autorytetami w świecie biznesu! Odnieśli ogromny sukces, a ich konta bankowe skrywają ogromne ilości pieniędzy. Doszli do tego sami, krok po kroku, popełniając błędy, odnosząc porażki, ucząc się na własnych błędach. Mogliby się poddać już dawno temu, odpuścić, zrezygnować... ale dzięki cierpliwości, wytrwałości i determinacji, są teraz milionerami! A może miliarderami? Nie jestem pewna.W każdym razie na łamach książki "Dotyk Midasa" postanowili podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, oraz doświadczeniami. 

Panowie wyszczególniają 5 cech, które składają się na tzw. Dotyk Midasa. Zgodnie z historią mitologicznego bohatera, który wszystko czego się dotknął, przemieniał w złoto. Cechy wyróżnione przez autorów, są to cechy niezbędne do stworzenia wielkiego przedsięwzięcia przynoszącego zyski.

~ siła charakteru 
~ koncentracja 
~ marka
~ relacje 
~ drobiazgi, które mają znaczenie

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów. W każdym z nich znajdziemy szczegółowy opis konkretnej cechy, zaznaczenie dlaczego jest ona tak ważna w tworzeniu biznesu i dodatkowo dwie wypowiedzi - obu panów, pana Kiyosaki, oraz pana Trumpa - zawierające ich doświadczenia, wspomnienia sukcesów i porażek. To, co mnie najbardziej ujęło w tej książce to pełne szczerości wypowiedzi pana Kiyosaki, który mimo wielkiej popularności jaką zdobył, oraz sukcesu jaki osiągnął, wydaje się być nadal normalnym, skromnym człowiekiem. Nie ukrywam, że ten człowiek zdobył moją wielką sympatię. Uwielbiam czytać jego historie, są przepełnione szczerością oraz życiowymi przemyśleniami. Pan Kiyosaki wielokrotnie w swoich książkach wspomina o czasach kiedy wraz z żoną Kim, nie mieli nic prócz starego samochodu. Byli bezdomni, nie mieli pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie raz słyszymy też o tym, jakie błędy popełniał na początku swoich przygód z tworzeniem biznesu... mówi o tym jaki był łatwowierny, naiwny i jak dał się oszukać wspólnikowi i został przez to spłukany z tysiącami długów na koncie. I co najważniejsze czytając książki tego pana odnoszę wrażenie, że temu człowiekowi naprawdę zależy na tym, aby jak najlepiej przekazać ludziom swoją wiedzę i naprawdę im pomóc! Bije od niego szczerość, ciepło i pozytywne wibracje... :)

Na świecie panują stereotypy, że człowiek bogaty, który osiągnął sukces zrobił to nieuczciwie... Ukradł? Oszukał kogoś? A może przyszło mu to łatwo i Odziedziczył w spadku fortunę? W każdym razie mało kto wierzy, że zapracował na to uczciwie sam, własnymi rękami... czy głową. Podejrzewam, że to właśnie dlatego, że tak wiele firm upada i nie potrafi utrzymać się na rynku. Prawda natomiast wygląda zupełnie inaczej. Wielu przedsiębiorców zaczyna prowadzić firmę, nie mając zielonego pojęcia co jest ważne, co mniej. Popełniają wiele błędów, boją się ryzykować, brak im wiedzy, wytrwałością i determinacji. Jeśli więc interesują cię twoje pieniądze, myślisz nad stworzeniem własnego biznesu, obowiązkowo sięgnij na początek po tę książkę! Być może oszczędzi ci ona kłopotów i nerwów. Dwaj wielcy biznesmeni dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem... Grzech z takich rad nie skorzystać!


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości strony Bogaty Ojciec!
Serdecznie dziękuję!

1 komentarz:

  1. W przyszłości jak najbardziej mogłaby się przydać ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...