piątek, 17 kwietnia 2015

"Tajemnica Oscara Pistoriusa" - John Carlin

Gatunek: BIOGRAFIA
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 432
Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Adriana Sokołowska-Ostapko

Wydawnictwo: ZNAKNoc 14 lutego 2013 roku. W posiadłości w Pretorii rozlegają się strzały. Napastnik strzelał w stronę zamkniętych drzwi od łazienki, znajdującej się na pietrze. 3 kule postrzeliły śmiertelnie 29-letnią modelkę, Reevę Steenkamp. Gospodarzem posiadłości jest światowej sławy, niepełnosprawny lekkoatleta, Oscar Pistorius. Zostaje on aresztowany i oskarżony o morderstwo. Czy 26-letni sportowiec z zimną krwią zabił swoją narzeczoną? Czy, jak utrzymuje, oddał strzały przekonany, że strzela do włamywacza? Zdania są podzielone...  

Rozprawy sądowe rozpoczęły się wiosną 2014 roku, a zakończyły 21 października 2014 roku wyrokiem skazującym młodego sportowca. Oscar został skazany na 5 lat bezwzględnego więzienia, oraz dostał dodatkowo 3 lata w zawieszeniu za nielegalne posiadanie broni. Czy jest to odpowiednia kara za popełniony przez niego czyn? Nie nam to oceniać... sąd już wydał wyrok. My jednak możemy zapoznać się ze szczegółami całego wydarzenia, poznać historię związku Oscara z Reevą, oraz krok po kroku historię życia samego Pistoriusa, który od dzieciństwa był inny niż rówieśnicy... Wszystkim, którzy chcą poznać prawdziwą historię Oscara idzie z pomocą pan Carlin, który korzystając z najlepszych źródeł podjął się napisania tej niezwykłej książki. 

John Carlin w swojej książce, w całości poświęconej życiu słynnego sportowca, oraz wydarzeniom feralnej nocy, szczegółowo przedstawia nam postać tytułowego bohatera. Życie Oscara Pistoriusa dzięki tej pozycji poznamy bardzo dokładnie. Poznamy historię jego dzieciństwa, jego choroby, a raczej wady genetycznej, która skazała go na protezy obu nóg, oraz historię jego sukcesów sportowych. Dowiemy się w jakich okolicznościach poznał Reevę Steenkamp, oraz poznamy szczegółowo wydarzenia feralnej nocy. W książce ze szczegółowym uwzględnieniem niemal każdej minuty, opisana jest noc Walentynkowa 2013 roku. Dowiemy się, o której godzinie doszło do tragedii, oraz jak zareagował Oscar odkrywając kto stał się jego ofiarą. Kogo wezwał na pomoc? Kiedy wezwał policję? Jak wyglądały przesłuchania, oraz jakie wnioski wysnuli policyjni psychologowie po pierwszych przesłuchaniach młodego sportowca? Odpowiedzi na te, oraz wiele innych pytań znajdziemy właśnie w tej pozycji. 

Uważam, że ta książka jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Pistoriusa. Zarówno tych, którzy cenią go za sukcesy sportowe, jak i dla tych, którzy są po prostu zafascynowani jego osobą. Jest to pozycja również dla wszystkich osób, które po prostu chcą dokładnie poznać wydarzenia tragicznej nocy. Ja nigdy nie byłam fanką tego pana. Nie interesuję się sportem, a jego nazwisko poznałam dopiero kiedy świat obiegła informacja o śmierci młodej modelki. Czy byłam wstrząśnięta? Oczywiście! i zapewne jak większość ludzi zastanawiałam się jak było naprawdę?! Czy zabił narzeczoną z zimną krwią, dokładnie wiedząc do kogo strzela? Czy może prawdą jest, że był to nieszczęśliwy wypadek? Może Oscar naprawdę był przekonany, że w jego domu pojawił się włamywacz? Sięgnęłam po tę książkę by odszukać prawdę. Żeby dowiedzieć się jak było naprawdę i wyciągnąć swoje wnioski. Decyzji sądu nie zmienię, nie mam na nią najmniejszego wpływu... Oscar najbliższe lata spędzi oglądając świat zza więziennych krat. Jednak ta historia jest tak niejasna i tak tajemnicza, że musiałam poznać ją najgłębiej jak się dało, a ta książka mi w tym pomogła. Czego spodziewałam się po tej pozycji? Wszystkiego co najlepsze. Wszystkich odpowiedzi na nurtujące mnie pytania... Jednak przyznaję szczerze, nie spodziewałam się, że będzie to aż tak intrygująca i fascynująca lektura! Jestem nią naprawdę miło zaskoczona i zachęcam wszystkich do jej przeczytania. Może i Wy znajdziecie tu odpowiedzi na trapiące Was pytania?  7 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że o ile na początku strasznie mnie ta sprawa poruszyła, to teraz niestety... Jakoś przeszłam do obojętności. Ale myślę, że po książkę sięgnę w wolnej chwili, może coś mi rozjaśni...

  www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ją połknęłam, teraz czyta Mama i jest bardzo zadowolona

  OdpowiedzUsuń
 3. Jezu, te zdjęcia są makabryczne. Nie wiem, czy chcę przeczytać tę książkę, chociaż często się zastanawiam, czy on celowo zabił tę dziewczynę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiałam chłopaka, potem było mi go szkoda, ale w tej chwili jakoś nie jest. Nie wydaje mi się też, że to było nieumyślne spowodowanie śmierci, ale co ja tam wiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak patrzę na te zdjęcia, to mi słabo xD ale skoro mówisz, ze to fascynująca lektura, to na pewno i mnie by się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wstrząsająca książka, ale zdecydowanie warta polecenia
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, ale z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...