niedziela, 24 maja 2015

"Tak miało być" - Wayne W. Dyer

Gatunek: PORADNIK
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 486
Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Maciej Lorenc

Dostępność: ILLUMINATIO
Wydawnictwo: SAMSARA


Każdy z nas podąża w życiu własną drogą. Każdy przechodzi przez pewne etapy, każdy znajduje się w odpowiednim dla siebie momencie. Często zastanawiamy się dlaczego jest tak, a nie inaczej? Dlaczego jestem tu, gdzie jestem? Dlaczego postąpiłem tak? Być może gdybym postąpił inaczej, teraz żyłoby mi się lepiej? Dlaczego podjąłem kiedyś taką, a nie inną decyzję? To są pytania, na które choć nigdy nie poznamy odpowiedzi, to jednak często pojawiają się w naszej głowie... A czy jest sens zastanawiać się "co by było gdyby...?". Może po prostu tak miało być...?


Może gdybym 10 lat temu przyjęła oświadczyny Wojtka, a nie Zbyszka, byłabym teraz prezesem dużej firmy budowlanej, a nie pielęgniarką? Przecież żona Wojtka żyje teraz jak pączek w maśle! Mają wielki dom w luksusowej dzielnicy, kupę kasy i są obrzydliwie szczęśliwi... Jednak wyszłam za mąż za Zbyszka. Jestem pielęgniarką na etacie, zamiast domu mamy mieszkanie w blokowisku i zamiast kupy kasy, mamy kupę długów... Ale byłam głupia! - Ile razy takie scenariusze i rozmyślenia pojawiały się w naszych głowach? Podejrzewam, że każdy czasem się nad tym zastanawia, choć wiemy, że jest to zupełnie bez sensu. Bez sensu jest porównywanie się do innych ludzi i "gdybanie"... co by było gdyby... bo... Gdyby Wojtek został moim mężem całkowicie inaczej potoczyłyby się losy zarówno moje jak i Wojtka. Wcale nie powiedziane jest, że żyłabym tak, jak obecnie żyje jego żona! Ponieważ jego ówczesne życie to splot tysiąca sytuacji, które miały miejsce i wynik decyzji, które podejmował wspólnie, właśnie z tą, a nie inną osobą! Gdyby podejmował je ze mną, jego życie potoczyłoby się inaczej! Jedno jest pewne - tak miało być! Nic nie działo się bez przyczyny! 

I to właśnie uświadamia nam pan Dyer w swojej książce "Tak miało być". Nic nie dzieje się bez przyczyny! Całe nasze życie, nasz los, jest wynikiem splotu sytuacji, wszystkich podejmowanych decyzji, wpływu poznawanych osób na nasze życie... Wszystko co nas spotyka dzieje się po coś! Nie wierzysz? Pan Dyer cię przekona. Autor opowiada nam w książce swoją historię. Oto przed nami stoi otworem jego pamiętnik. Pamiętnik bardzo intymny, osobisty i pełen emocji. Pamiętnik pisarza, który nie miał łatwego dzieciństwa i przenosił się z jednej rodziny zastępczej do następnej. Opowiadając nam historię swojego życia, autor zwraca nam uwagę, że teraz patrząc z perspektywy czasu na minione wydarzenia wie, że dokładnie wszystko co miało miejsce w jego życiu działo się z jakiegoś powodu! Dokładnie dlatego, żeby zaprowadzić go do miejsca w jakim znajduje się dziś. 

Przyznaję, że bardzo przyjemnie czytało mi się tę książkę. Autor ma bardzo przyjemne pióro, posługuje się prostym językiem, ale nie była to lekka lektura, gdyż wzbudzała spore emocje i zmuszała do refleksji. Czytając tę książkę, warto stanąć na chwilę i zastanowić się nad swoim życiem. Warto dziś, z perspektywy czasu, spojrzeć na swoją przeszłość i zastanowić się czy nie jest właśnie tak, jak mówi autor?! Czy moja obecna sytuacja nie jest wynikiem tego wszystkiego co działo się do tej pory? Czy nie jest tak, że wszystko dzieje się po coś?! Może właśnie dlatego oblałeś ten ważny niegdyś egzamin z chemii, by dziś być dziennikarzem i odkryć po latach, że to jest właśnie praca, którą kochasz? Nawet jeśli dzieje się w naszym życiu coś nieprzyjemnego, coś co wydaje nam się najgorszą rzeczą jaka może nas spotkać, dzieje się ona z jakiegoś powodu. Właśnie po to, aby za rok czy dwa zaprowadzić nas w to, a nie inne miejsce!

Polecam tę niezwykłą historię każdemu! Ponieważ naprawdę jest ona magiczna, niezwykle pozytywna i napawa nas pozytywną energią. Zmusza do refleksji, a przy tym daje niezwykłą moc pozytywnego myślenia! Autor pokazuje nam, że w każdej sytuacji, nawet tej złej, warto znaleźć dobrą stronę. Nawet jeśli coś dzieje się nie po twojej myśli, nie załamuj się! Właśnie tak ma być! Właśnie po to, by los kiedyś wynagrodził ci to podwójnie. Pomyśl... czy nie jest tak? Kilka lat temu umierałeś z bólu, leczyłeś złamane serce, bo porzuciła cię Aśka, bez której nie wyobrażałeś sobie życia... Gdyby tego nie zrobiła, nie poznałbyś tej kobiety, która dziś została Twoją żoną, urodziła ci wspaniałego syna i stworzyła z tobą szczęśliwą rodzinę, za którą dziś oddałbyś wszystko! Więc co z tego, że właśnie zepsuł ci się samochód? A może w warsztacie poznasz przyjaciela, który będzie twoją podporą do końca twoich dni...? Tego z całego serca ci życzę... :) 


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Illuminatio!
Serdecznie dziękuję!

6 komentarzy:

 1. leży na półce i muszę przyspieszyć jej lekturę, bo brzmi bardzo ciekawie. Ja sama tylko gdybam

  OdpowiedzUsuń
 2. skoro magiczna to chce się z nią zapoznać ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bez dwóch zdań zachęciłaś mnie do tej książki. Faktycznie takie pytania kołatają się po głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłaś apetytu! Ja jednak podziękuję ze względu na dużą liczbę książek, które wciąż czekają na bliższe spotkanie ze mną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do 6.06 trwa jeszcze konkurs u mnie - 28 książek w puli - zapraszam :)

  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/05/wielki-urodzinowy-konkurs-u-ejotka-do.html

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...