środa, 19 czerwca 2013

"WIELKI MARSZ" - Stephen King

Gatunek: THRILLER, SENSACJA
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Paweł Korombel


OPIS WYDAWCY
Mroczna alegoryczna wizja przyszłości Stanów Zjednoczonych. Stu chłopców wyrusza w morderczy marsz - meta będzie tam, gdzie padnie przedostatni z nich. Tu nie ma miejsca na sportową rywalizację, ludzkie uczucia ani na fair play, ponieważ gra toczy się o bardzo wysoką stawkę. Najwyższą z możliwych. 

MOJA OPINIA
Kolejna książka autorstwa pana Kinga, która zbombardowała mnie pozytywnymi opiniami i przez to poczułam, że koniecznie muszę ją przeczytać! Skoro szczerze zachwyca i tyle osób pisze o niej w taki sposób, to byłam pewna, że porwie i mnie... A jak było naprawdę? Zaintrygowała mnie i szczerze porwała jak "Misery"? Czy może dorównała "Lśnieniu"? Innemu podobno arcydziełu, przy którym pochrapywałam głośniej niż własny wuj po całonocnej libacji? :)

Jak w skrócie opisać fabułę? Szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak się do tego zabrać... Garraty, młody obywatel Stanów, zgłasza się wraz z 99 innymi mężczyznami, do udziału w Wielkim marszu... Nie jest to zabawa, ani reality show, które pomoże zdobyć popularność, zostać celebrytą czy ulubieńcem publiczności. Wielki marsz to coś więcej. To mordercza rozgrywka, w której panują twarde reguły, a zwycięzca może być tylko jeden... Rywalizacja kończy się dopiero w miejscu, gdzie z całej setki zostanie ostatni żywy uczestnik... Zasady są doprawdy proste i nieskomplikowane - musisz iść! jeśli twoje tempo spadnie poniżej 6km/h dostaniesz upomnienie. Zbierz 3, a usłyszysz już tylko strzał karabinu skierowanego w Twoją stronę...

Nie... Ja tak naprawdę w ogóle nie chcę recenzować tej książki. Nie chcę, bo jeszcze na dobre nie zaczęłam a już jest mi przykro. Nie dlatego, że ta historia się skończyła i muszę się z nią rozstać. Przykro mi raczej dlatego, że znów będę marudzić na pana Kinga, czepiać się i go krytykować... ale niestety... absolutnie mnie nie porwało! Nic a nic! Wręcz się wynudziłam potwornie i z wielkim trudem wytrwałam do końca.
No cóż i od czego tu zacząć? Zacznę może od plusów... ta książka, jak każda inna autorstwa Kinga, to kopalnia ciekawych cytatów. Jak zawsze w przypadku tego autora, można ich wyłowić z książki dziesiątki...  Lecz jeśli chodzi o plusy, to by było chyba na tyle. Swoją drogą, nie mogę wyjść z podziwu, jak ten autor potrafi w podrzędnej, mało interesującej historii, umieścić całe mnóstwo głębokich słów i cytatów wartych uwagi :)  Znacznie więcej miejsca mogę natomiast poświęcić na to, co nie do końca przypadło mi do gustu. "Wielki marsz" była to jedna z pierwszych powieści Kinga, kiedy pisał jeszcze pod pseudonimem Richard Bachman... jednak już wtedy występowało charakterystyczne dla niego wodolejstwo i gawędziarstwo, lecz chyba jednak w nieco mniejszym stopniu - najwyraźniej rozkręcił się z czasem :) Fabuła według mnie była bardzo przewidywalna... akcja rozpoczyna się dość szybko. Poznajemy głównego bohatera już na starcie zawodów... i tu już nasuwa się samoistnie finał... skoro mamy głównego bohatera to kto wygra zawody? lub co najmniej opuści akcję książki niedługo przed finałem?! Odpowiedź nasuwa się sama...

Poza tym sama fabuła, akcja... to jak dla mnie, nic specjalnego. Ciągnęło się jak flaki z olejem i nic się nie działo! Ot, idzie sobie stu chłopców... idzie, idzie, maszeruje... 10 km, 20 km, 70 km, 100 km... doprawdy fascynujące! Żeby to jeszcze można było się spodziewać zaskakującego zakończenia. Żeby chociaż można było dopingować i czekać z niecierpliwością na metę...! Żeby chociaż nas autor zaskoczył, żeby powiało grozą choć przez chwilę... czytałoby się lepiej! Ale niestety nic takiego nie miało miejsca.

Podejrzewam, że cały ten marsz i cała historia, były ukrytą metaforą... Ja najprędzej taki morderczy marsz z walką o przetrwanie, porównałabym z drogą przez życie... ale tego co naprawdę autor miał na myśli, nie potrafię tym razem zrozumieć, ani odgadnąć! Tym razem nie zrozumieliśmy się z Kingiem za grosz! Jestem przekonana, że i w tej książce ukryty był jakiś ważniejszy przekaz, lecz niestety do mnie on nie trafił... Przeszedł gdzieś obok. Przez co, cała ta historia wydawała mi się nudna, monotonna, pozbawiona jakiejkolwiek akcji i ciężko było mi wytrwać do końca.

Tym razem pan King znów mnie nie zachwycił. Znów usłyszał ode mnie krytykę. Nie podobało mi się... Niestety. Nie porwało mnie i nie rozumiem tych zachwytów, które książka zebrała. Do mnie nie trafiła. Znów się wymęczyłam, wynudziłam... i znów obiecuję sobie, że muszę odpocząć od książek autorstwa tego pana. Zatęsknić, odpocząć, żeby nasza znajomość nie zakończyła się przypadkiem z wielkim hukiem :) Czy będę polecać? Tylko miłośnikom prozy Kinga... Tylko jego bezwarunkowym fanom i wielbicielom. 

CYTATY
"Twój plan i substancję, którą wydalam dupą, łączy podejrzane podobieństwo..." :)

„Myślenie. Myślenie i samotność, bo nieważne, z kim spędzasz czas, na końcu jesteś sam.”

„Nie przynosimy niczego na ten świat, a już bankowo niczego nie zabieramy.”

„im dłużej panuje cisza, tym trudniej ją przerwać.”

„Wspomnienia są jak linia na piasku. Im dalej idziesz, tym jest wątlejsza i mniej widzialna. Aż wreszcie nie ma niczego, jedynie gładki piach i czarna dziura nicości, z której wyszedłeś.”

„Trzymanie się życia ciężko sklasyfikować jako hobby.”

„W tej właśnie chwili jesteśmy zajęci umieraniem.”

„przyglądał się temu apatycznie i myślał, że nawet groza powszednieje. Nawet śmierć bywa płytka.”

„- Mam nadzieję, że nie będzie ciemno - powiedział Baker. - Nie proszę o nic więcej. Jeśli jest jakieś... potem, to mam nadzieję, że się pamięta. To okropne musieć wiecznie błąkać się w ciemności, nie wiedząc kim byłem, ani co tam robię, nie wiedząc nawet, że kiedyś otaczało mnie co innego.”

„Oczywiście, bolało. Bolało wcześniej, w najgorszy, szarpiący sposób, kiedy już wiadomo, że zaraz cię nie będzie, a wszechświat będzie toczył się i tak, niewzruszony.”

„Tamci to zwierzęta, zgoda. Ale czy wiesz na pewno, że dzięki temu my jesteśmy ludźmi?”

„Musisz znaleźć swoje tempo. Musisz się skupić na sobie. Musisz mieć plan.”

„W gruncie rzeczy wszystko gra, no nie? Żyje. Po co wybiegać myślami w przyszłość.”

„wszystko sprowadza się do dostosowania własnych horyzontów.”

„Cisza była okropna i bezmierna. Cisza była wszystkim.”

„Każde zawody wydają się uczciwe, jeśli wszyscy zostali oszukani.”

„Muł nie lubi orać. Ale lubi marchewki. Więc wieszasz mu przed nosem marchewkę. Muł bez marchewki łatwo ulegnie wyczerpaniu. Muł z marchewką potrzebuje długiego czasu, żeby się zmęczyć.”

„Naprawdę żaden z nas nie ma nic do stracenia. Dzięki temu łatwiej przegrać.”

„Świadomość. Wszystko to funkcja świadomości. Ale świadomość nie trwa wiecznie.”

„Istnieję, więc jestem.”

„nadzieja rzednie, aż sama staje się ciemnością”


"Mówię tylko: zaraz, nie wszystko naraz. Gdyby ludzie trzymali się tego, że zaraz, nie wszystko naraz, byliby o niebo szczęśliwsi" 

"Nie przetrwa najsilniejszy, to właśnie był mój błąd. Gdyby tak było miałbym uczciwą szansę. Ale są słabi mężczyźni, którzy potrafią unieść samochód, pod który wpadła ich żona. Mózg(...) tu nie decyduje człowiek ani Bóg. To coś... coś w mózgu."

27 komentarzy:

 1. Chcę zacząć czytać książki Kinga, ale widzę, że lepiej nie rozpocznę od tej...

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale narzekasz ;P. Po prostu nie wierzę w to co przeczytałem... Jak książka Kinga mogła Ci się nie podobać ;D. Nie wiem, ale wątpię, żeby ten utwór był taki zły... swoją drogę planuję się za to zabrać i dopiero wtedy wypowiem się więcej na ten temat ;D.

  Pozdrawiam!
  Melon

  PS: Nie było ukrytych metafor i przesłań!? To skąd tyle cytatów znalazłaś, co :D!? Te cytaty mają niezłe przesłanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja czytałem ją chyba ze dwa razy. Bardzo mi się podobała o dziwo, ale to może dlatego, że nie jestem zbyt wymagający :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że fabuła tej książki mnie nie zachęca, ale fani Kinga polecają, więc na pewno kiedyś przeczytam. Mam nadzieję, że nie będzie tak źle z przebrnięciem przez tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę i już nie mogę się jej doczekać. Mam nadzieję, że moje odczucia będą przeciwne Twoim ;) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytam i zobaczę jaka będzie moja opinia o niej

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat w "Wielkim marszu" dzieje się dużo i naprawdę ciężko zrozumieć mi to że się wynudziłaś. Lektura książek Kinga chyba naprawdę nie jest Ci pisana. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nudzić się czytając taką książkę... Dziwne... Jak dla mnie, ta książka to jedna z lepszych od Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż...mi się książka bardzo podobała:)

  OdpowiedzUsuń
 10. czytalam juz wiele pozytywnych pozycji i z mila checia wkrtoce przeczytam tym bardziej, ze napisal ją jeden z moich ulubionych autorów, a takze mam ta pozycje u siebie w bibloteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja mam zupełnie inne spojrzenie na tę powieść, do mnie trafiła. Widocznie twórczość Kinga zupełnie nie jest dla Ciebie :)
  a co do głównego bohatera, który wiadomo, wygra - tak można powiedzieć o naprawdę wielu książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Opis jest bardzo zachęcający, więc myślałam że książka też taka będzie. Ale z przyjemnością w wolnym czasie sięgnę po tą książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobra, przyznaję się, nie czytałam jeszcze nic od Kinga. Od Richarda Bachmana też nie :D W każdym razie, na pewno nie zacznę od tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałam jedną książkę twórczości Kinga i również się zawiodłam. Może takie książki nie są dla nas?

  Jak chcesz przeczytać moją recenzję na temat książki Kinga, to zapraszam tutaj:
  http://czytelniczka-akihiko.blogspot.com/2013/06/stephen-king-gra-geralda.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Narazie czeka na mnie "Misery", ale powoli zapoznaje się z Panem Kingiem i pewnie na "Wielki marsz" przyjdzie czas - ciekawe czy mnie także zanudzi czy może wręcz przeciwnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałaś "Dallas 63"? Ta książka Kinga zrobiła na mnie największe wrażenie:) najbardziej rozczarowało mnie "Miasteczko Salem".
  Tej jeszcze nie czytałam i pewnie szybko tego nie zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ależ to najlepsza książka Kinga, jaką w życiu czytałam!

  Ale czekam na wyzwanie :) Który King jest wg. Ciebie najlepszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdecydowanie "Zielona mila" jest najlepszą książką Kinga, jaką do tej pory przeczytałam :)

   Usuń
  2. Moim zdaniem "Misery". Czytałem ją leżąc w szpitalu, co jeszcze trochę bardziej podkręciło klimat. No i dzięki tej książce dostałem maksa z matury ustnej z polskiego :)

   Usuń
 18. Mnie też czeka czytanie Kinga, nie widzę różnicy czy od tej książki, czy od innej.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi się jednak bardzo spodobała ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Pochrapywałaś na "Lśnieniu"? Niemożliwe :). Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a fabuła przez Ciebie przytoczona zapowiada się całkiem ciekawie. Szkoda tylko, że mimo wszystko autor nie podołał temu, żeby zainteresować nią czytelnika. Ja tam wobec Kinga bezkrytyczna nie jestem, więc wierzę, że coś jednak mogło mu się nie udać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Szkoda, że ta powieść nie przypadła Ci do gustu. Co prawda sama jeszcze jej nie czytałam, ale bardzo lubię historie wykreowane przez Kinga i zawsze z chęcią zabieram się za jego książki :)
  pozdrawiam!
  Miłośniczka Książek
  http://magicznyswiatksiazki.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Stephen King, świetny autor, mi osobiście bardzo podobają się wszystkie jego książki, no, ale każdy ma inny gust :) Zapraszam w wolnej chwili: http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Ta książka wryła mnie w ziemię. Jedna z niewielu książek którą przeczytałem przy jednym posiedzeniu. Z negatywną opinią w tej recenzji kompletnie się nie zgadzam, jednak każdy ma inny gust. Ja na przykład nie umiem zdzierżyć "Zielonej Mili", książki ani filmu.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...