czwartek, 7 listopada 2013

"Chcę zagrać z tobą w grę..." - PIŁA! Kino dla ludzi o mocnych nerwach...

Filmów, które ilością kontynuacji, mogłyby konkurować z "Modą na sukces", możemy wymienić naprawdę sporo. Jednak zwykle bywa tak, że każda kolejna część jest coraz słabsza i rzadko kiedy, któraś przebija część pierwszą! Ja takie filmy mogłabym wymienić chyba na palcach jednej ręki... ale na pewno na pierwszym miejscu umiejscowiłabym "Piłę"!

I dlaczego w ogóle postanowiłam wspomnieć o niej na łamach mojego bloga? Ponieważ patrząc zupełnie obiektywnie, uważam, że jest to kino zupełnie wyjątkowe! Po pierwsze dlatego, że w tym przypadku część pierwsza nie bije jednoznacznie na głowę pozostałych kontynuacji. W tym przypadku im dalej, tym konkretniej się dzieje :) Po drugie, nie jest to zwykły horror, w którym najważniejsze jest to by lała się krew i szalał psychopatyczny morderca, który kilkakrotnie zmartwychwstaje. Moim zdaniem "Piła" jest horrorem psychologicznym, w którym zaserwowano nam mocne sceny dla wzmocnienia odbioru :) Każdy, kto oglądał wie o czym mówię :)

Przyznaję, że jestem wielką miłośniczką fabuły jaką przedstawiają nam twórcy tego filmu. Czy potrafię ją pokrótce streścić? Trudne zadanie, gdyż każda z siedmiu części jest inna, choć przesłanie jest podobne. Jest to przemyślane, dopracowane studium psychologiczne! Krwawa i brutalna pułapka, wymyślona i szczegółowo dopracowana przez Johna. Jigsaw, bo pod takim pseudonimem go poznajemy, stoi u schyłku życia. Rozpoznano u niego nowotwór, zostało mu niewiele życia, choć tak bardzo je cenił i szanował! Tak bardzo chciał żyć! Jednak los jest nieubłagany i bardzo niesprawiedliwy! Wydał na niego wyrok śmierci, choć przecież jest na świecie tylu ludzi, którzy życia nie szanują i nie umieją docenić... ani swojego, ani cudzego!

I z tymi właśnie ludźmi Jigsaw chciałby zagrać w grę... Uświadomić im jaką wartość ma życie! Sprawić, aby zaczęli je cenić i szanować, o ile uda im się uratować i wygrać tę krwawą grę! Jedno jest pewne - jeśli ujdą z życiem, na pewno w końcu je docenią! Jigsaw choć psychopatyczny jest jednoczenie geniuszem w swym "fachu"! Tego chyba nie można mu odmówić! Skonstruować takie pułapki i ułożyć taką grę dla tylu osób, która będzie kontynuowana nawet po jego śmierci - to trzeba umieć! Warto też zaznaczyć, że nikt przypadkowy nie znalazł się w jego projekcie. Każdy miał swoje przypisane miejsce w jego misternym planie! I nikt nie został przez niego zabity, ani nawet skazany na śmierć! To, czy uszedł z życiem, zawsze zależało wyłącznie od niego samego! Zależało od jego woli walki, siły, chęci przetrwania, a czasem też bezwzględności wobec drugiego człowieka...

Jak już wspomniałam, fabułą jestem zafascynowana. Misterny plan, nieprzypadkowe ofiary, wszystko dokładnie przemyślane i zapięte na ostatni guzik... Jednak nie ukrywam, że czasem brutalny i krwawy obraz nieco mnie przerażał i przeszkadzał w oglądaniu :) Chociaż to tylko film, niełatwo jest patrzeć na cierpienie innych. Klucz do pułapki ukryty w twoim brzuchu, nagranie z dalszymi wskazówkami prowadzącymi do wolności, we wnętrznościach towarzysza niedoli... Konieczność podjęcia szybkiej decyzji - czy poświęcisz swoje oczy, by przeżyć? Czy zdecydujesz się okaleczyć swoje ciało, by uratować życie towarzysza? Podejmij decyzje i wybierz, który z Twoich znajomych przeżyje, a który za chwilę umrze...

I jak nietrudno się domyślić śmierć zostaje zadana w bardzo brutalny sposób. Jaki? Oglądając, możecie przekonać się sami. Jednak zaznaczam, iż jest to kino dla ludzi o mocnych nerwach. Wydłubywanie oczu, obcinanie rąk i nóg, miażdżenie czaszki, łamanie kości, wycinanie sobie wnętrzności, oblewanie kwasem... tego wszystkiego znajdziecie tam pod dostatkiem... krew leje się strumieniami! Wnętrzności wypływają na podłogę... Ludzi o słabym żołądku może to nieco zniesmaczyć :) a bardzo wrażliwych naznaczyć traumą do końca życia :) Tak obraz jest drastyczny, odważny i mocny, nie wszyscy to lubią. Jednak dla strony psychologicznej całej fabuły, myślę, że warto obejrzeć :)

Na razie powstało 7 części "Piły" i chodzą słuchy, jakoby twórcy już obmyślali produkcję dwóch kolejnych :) Mogłoby się wydawać - "Moda na sukces"? :) Jednak ja mimo wszystko jestem w stanie wybaczyć producentom ten brak umiaru, gdyż uważam, że wcale nie ciągną tego na siłę... Każda kolejna część pozytywnie mnie zaskakuje. Okazuje się, że pomysły nadal się nie wyczerpały i nic nie wskazuje na to, że miałyby się szybko skończyć :) A co najważniejsze nie zauważyłam tendencji spadkowej i wyższy numer w tytule, wcale nie oznacza niższego poziomu produkcji ! Więc gdybym nie obawiała się kolejnych drastycznych obrazów, powiedziałabym, że wyczekuję z niecierpliwością...


Kto z Was oglądał ten film? Lub którąś z jego części? Jak wrażenia?! :) 
Zgadzacie się ze mną, że jest to na wysokim poziomie obraz psychologiczny? 
Czy raczej uważacie, że to zwykłe rozlewisko krwi, w którym uznano, że im więcej tym lepiej? :)


14 komentarzy:

 1. Mnie podobała się tylko pierwsza i druga część Piły, kolejne zawiodły. Pierwsza zdecydowanie najlepsza, a poza tym... ten świetny, charakterystyczny motyw muzyczny. Mniam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, oglądałem jak dotąd każdą część, choć przyznam także, że gdzieś od IV historia stała się coraz bardziej naciągana i mniej trzymająca w napięciu. Zresztą nawet te śmiercionośne maszyny z czasem przestały być oryginalne. Ja bym nie dopisywał "Pile" jakiś wartości psychologicznych - to zwyczajnie niezłe kino rozrywkowe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. obejrzałam ok. 3/4 pierwszej części "Piły" dawno temu u kolegi, ale było już późno i musiałam wracać, jakoś nigdy nie dooglądałam.. a tak z rok temu ze znajomymi oglądaliśmy "Piłę V", chłopaki nas przegłosowali - chciałyśmy komedię, ale osobiście wytrzymałam jakieś pierwsze 10 minut. Ta pierwsza część z tego co zdążylam zaobserować faktycznie była taka psychologiczna, natomiast piątka.. no nic nie zdążyłam w sumie zaobserwować poza pierwszą sceną, którą mam przed oczami do dziś :c

  OdpowiedzUsuń
 4. oglądałam tylko fragment jednej z części - ale to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam tylko pierwszą część, wieku temu, ale nie powiedziałabym, że jest to przede wszystkim film psychologiczny, zdecydowanie jest to horror z elementami psychologicznymi, i to bardzo brutalny horror, który według mnie, mając oryginalny scenariusz, poszedł w stronę komercji. Dlatego moja przygoda z tym filmem skończyła się na pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dla mnie, nie lubię horrorów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam którąś część, ale mnie naprawdę potrzeba czegoś więcej, żeby mnie poruszyło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. oglądałam ,ale bardzo dawno temu ...rozlewisko krwi raczej ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie oglądam takich rzeczy, każdy horror u mnie przechodzi szybką selekcję i wypada z kolejki. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza Piła była fajna, ale później to już przegięcie... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja uwielbiam. Jasne, każda kolejna część serii jest słabsza, wtórna, i w ogóle. Ale mimo wszystko nawet na 10 kolejnych części pójdę do kina. Bo lubię. I już!

  OdpowiedzUsuń
 12. Musze stwierdzic, ze moj przedkomentator ma w zupełności racje. Zgadzam się i polecam równiez :)

  Jeśli chodzi o piłe to wiesz doskonale, że ja uwielbiam każda część z osobna :)
  film jest bardzo dobrze zrobiony i nie zakwalifikowalabym go do horrorów a do psychologicznych, gdyż szczerze dużo można się z niego nauczyć i wziąc sobie do serca rady które laleczka próbuje przekazać uczestnikom gry w dość nieodpowiednich momentach ich "życia" :)

  Polecam wszystkim i całuję Renię gorąco :*

  Ulcia :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...