wtorek, 5 października 2021

Jak zorganizować miejsce w kuchni? – Ciekawe pomysły na organizację kuchennych szuflad i szafek


Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Bardzo często to właśnie tam toczy się życie rodzinne i towarzyskie! W kuchni przygotowujemy posiłki, spożywamy obiady w rodzinnym gronie, popijamy poranną kawę, plotkujemy z przyjaciółką, a nawet pracujemy! Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, aby urządzić ją w sposób estetyczny i pomysłowy! Kuchnia powinna być praktyczna i funkcjonalna! Warto również zadbać o gustowne dodatki i pomysłowe rozwiązania, które pozwolą zagospodarować nawet najmniejszy fragment wolnej przestrzeni. Jak rozplanować i urządzić kuchnię? Poznaj ciekawe rozwiązania aranżacyjne, które sprawdzą się nawet w małym pomieszczeniu. Wykorzystaj zabudowę mebli i sprzętów, a także sprytne pomysły na przechowywanie produktów i przyborów kuchennych. Nawet mała kuchnia może być wygodna i dobrze zorganizowana!

Jak rozplanować miejsce w kuchni?

Urządzając kuchnię, pamiętaj o uwzględnieniu 5 najważniejszych stref funkcjonalnych:

  • strefa przechowywania – czyli miejsce do przechowywania talerzy, sztućców, naczyń i akcesoriów kuchennych. 
  • strefa przygotowania – to centralne miejsce w kuchni, które tworzy blat roboczy do przygotowywania codziennych posiłków. Strefa robocza powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu i dobrze oświetlona.
  • strefa gotowania – czyli miejsce na kuchenkę, piekarnik, płytę grzewczą i okap.
  • strefa zmywania – czyli zlewozmywak, kosze na odpady i pojemniki na detergenty
  • strefa zapasów – czyli miejsce, gdzie przechowujemy żywność - lodówka, szafki, półki i schowki.

Stół kuchenny – najważniejszy mebel w kuchni! 

Kuchnia jest centralnym punktem domu, a w kuchni najważniejszy jest oczywiście stół! Stół kuchenny to mebel, wokół którego kręci się życie całej rodziny! Tutaj spotykamy się z pozostałymi domownikami i wspólnie spożywamy posiłki. Miło też będzie napić się przy nim porannej kawy, spotkać się z przyjaciółką, a nawet popracować. Stół kuchenny to także dodatkowy blat roboczy i przestrzeń do przygotowywania posiłków. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas chciałoby mieć w kuchni duży i elegancki stół, który usprawni nam wykonywanie codziennych obowiązków. Jaki stół do kuchni będzie najlepszym wyborem? To zależy od naszych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Najważniejsze, aby stół był solidny, stabilny, dobrze oświetlony i dostosowany do wielkości naszej kuchni. Jeśli szukasz stołu, który sprawdzi się nawet w małym pomieszczeniu, sprawdź stronę https://sandow.pl/stoly/stol-do-kuchni/. Znajdziesz tam bogaty wybór modeli w wielu różnych wzorach, stylach i rozmiarach, więc na pewno wybierzesz odpowiedni mebel dla siebie. Wybierając stół do kuchni, pamiętaj, że powinien on być na tyle duży, żeby pomieścić wszystkich członków rodziny, a jednocześnie na tyle mały, aby nie zająć całej przestrzeni. Jeżeli jest to jedyne miejsce w domu, gdzie możesz swobodnie zjeść posiłek lub przyjąć gości, dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, który na co dzień można trzymać w formie złożonej, a rozkładać go tylko podczas spotkań towarzyskich. 

Ponieważ stół jest centralnym punktem domu, warto umieścić na nim kilka dekoracji. Zacznij od tych najbardziej praktycznych – może to być elegancki wazon z kwiatami, gustowny świecznik lub nowoczesny dzbanek z filiżanką. Wszystko zależy od Ciebie i stylu Twojego wnętrza. Odświeżenie dekoracji również nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Raz na jakiś czas wystarczy zdecydować się bowiem na nowy elegancki serwis kawowy lub nowy wazon w modnym wzorze. To najlepszy sposób na szybką i efektowną metamorfozę.  

Organizacja szafek i szuflad kuchennych

W dobrze urządzonej kuchni łatwo jest utrzymać czystość i porządek oraz wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Na tym polega sztuka dobrej organizacji. Cały sens w tym, aby dobrze zagospodarować szafki, szuflady i znaleźć sposób na przechowywanie talerzy, sztućców, produktów spożywczych i przyborów kuchennych. Sprzęt AGD można wbudować w szafkę, schować w blacie roboczym lub zabudować frontem. Warto też wykorzystać różne przegródki i pojemniki, aby uniknąć zagracenia szafek i szybko znajdować wszystko to, czego potrzebujemy. 

Jak przechowywać artykuły spożywcze? 

Tę kwestię trzeba dobrze przemyśleć, bo odpowiednie zabezpieczenie żywności może wydłużyć jej czas przydatności do spożycia i pozwoli uniknąć nieproszonych gości, takich jak mole czy inne owady. 

  • Kawę i herbatę powinno się przechowywać w zamkniętych pojemnikach, które nie przepuszczają światła. 
  • Mąkę, cukier i makaron najlepiej włożyć do przezroczystych pojemników z wieczkami, aby szybko znaleźć to, czego potrzebujemy.
  • Przyprawy możesz włożyć np. do małych pojemniczków i ustawić na specjalnym uchwycie lub wyeksponować na stojaku przytwierdzonym do ściany. Jeśli wolisz przechowywać je poza widokiem, dobrym pomysłem będzie organizer na przyprawy w szufladzie lub uchwyty, haczyki i półeczki przymocowane na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki.

Gdzie przechowywać talerze?

Organizując miejsce na talerze, mamy dwie opcje do wyboru. Zastawę stołową możemy trzymać w szafce podzielonej na dodatkowe półki, które pozwolą rozgraniczyć np. talerze głębokie od talerzy płaskich i małych od dużych. Drugą opcją jest przechowywanie zastawy w wysokich i pojemnych szufladach. 

Gdzie przechowywać sztućce? 

Organizując miejsce na sztućce warto skorzystać ze specjalnej tacki lub pojemnika z przegrodami na noże, widelce, łyżeczki i łyżki. Inne przybory kuchenne również zmieścisz do szuflady. Wykorzystaj specjalne przegródki lub pojemniki, żeby się ze sobą nie pomieszały. Przy organizacji miejsca na sztućce trzymaj się zasady, że powinny być one zawsze dostępne i znajdować się w najdogodniejszym miejscu.

Gdzie przechowywać kubki i filiżanki? 

Kubki i filiżanki możesz ustawić tradycyjnie na półkach w szafce. Innym rozwiązaniem będzie zawieszenie ich na relingach zamontowanych w szafce lub na ścianie. Oryginalnym pomysłem będzie również umieszczenie kubków na stojaku.

Gdzie przechowywać garnki i pokrywki?

Garnki, patelnie i pokrywki to najbardziej kłopotliwe elementy kuchennego wyposażenia. Zajmują najwięcej miejsca, mają różne kształty i wystające rączki oraz uchwyty. Aby uniknąć bałaganu, garnki ustawiaj w szafce pionowo, a pokrywki układaj poziomo. W ten sposób łatwiej będzie sięgnąć po garnek w odpowiednim rozmiarze. Bardzo ciekawym i praktycznym pomysłem są również półki obrotowe w szafkach, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i stojaki na pokrywkiJeśli zabrakło miejsca w szafkach, zawsze możesz kupić relingi i na nich zawiesić rondle czy patelnie. Dzięki metalowym prętom, mocowanym bezpośrednio do ściany lub blatu, zorganizujesz kuchenną przestrzeń w sposób praktyczny i funkcjonalny.

Pomysły na suszarkę do naczyń

W kuchni nie sposób uniknąć zmywania, a więc potrzebna jest również suszarka do naczyń. Możesz wykorzystać suszarkę stojącą przy zlewie lub suszarkę zawieszoną na ścianie. Dobrym miejscem na suszarkę może być też komora zlewu. Jeśli podoba Ci się takie rozwiązanie, najlepszym wyborem będzie zakup dwukomorowego zlewozmywaka z ociekaczem, gdzie znajdzie się miejsce na suszarkę. Jeśli natomiast wolisz sprzęty w zabudowie, suszarkę do naczyń schowaj do szafki nad zlewem. 

Jak dobrze zagospodarować przestrzeń w szafce pod zlewem?

Wnętrze szafki pod zlewem to zazwyczaj najmniej reprezentacyjny zakątek w kuchni. Mieszczą się tam nie tylko elementy instalacji wodnej i spód zlewozmywaka kuchennego, ale najczęściej trzymamy tam również detergenty, środki czystości i kosz na śmieci. Jak dobrze zagospodarować przestrzeń w tej szafce? Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie tam kilku koszy do segregacji odpadów i pojemników na wszelkie akcesoria do sprzątania. Możesz posegregować w nich torebki foliowe, reklamówki na zakupy, worki na śmieci, myjki, gąbki, rękawice i inne rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...