środa, 29 czerwca 2016

"Zbrodnia prawie doskonała" - Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla

Gatunek: LITERATURA FAKTU
Data wydania: 31.03.2016
Ilość stron: 224
Oprawa: twarda

Wydawnictwo Naukowe PWNKocham kryminały! Kocham thrillery! A co jest wspólnym mianownikiem tych dwóch gatunków? Oczywiście zbrodnia. Tajemniczy morderca, nieznany motyw, intryga, dużo krwi i ofiara... Seriale takie jak "CSI: Kryminalne zagadki" (LA czy Wygwizdowa Wielkiego) również cieszą się ogromną popularnością, ponieważ ludzi od zawsze pociągają właśnie zbrodnie! Większość z nas na co dzień ich nie popełnia, ponieważ już jako dzieci zostaliśmy nauczeni rozróżniać dobro od zła i wychowani tak, by bliźniemu zła nie czynić. ale jak wiadomo zakazany owoc zawsze intryguje. A skoro sami tych zbrodni nie popełniamy, szukamy ich w filmach i książkach... i po obejrzeniu kolejnego filmu i przeczytaniu kolejnej książki, gdzie morderca został zdemaskowany, schwytany, a sprawiedliwości stało się zadość, zastanawiamy się ... czy istnieje zbrodnia doskonała?!


Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorki książki "Zbrodnia prawie doskonała". Czy jest zbrodnia doskonała? Czy zbrodnia leży w naturze człowieka? Czy popełnialibyśmy je nagminnie gdyby nie groziły nam żadne konsekwencje? Dlaczego niektórzy ludzie zabijają? W jakich okolicznościach najczęściej człowiek decyduje się na taki czyn? Jakie motywy nim kierują? I jak wiele wspólnego z rzeczywistością mają takie seriale jak "CSI" czy "W11"? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziemy na kartach tej książki. Książki, która dla miłośników kryminału jest lekturą obowiązkową. Jeśli fascynują Cię seryjni mordercy i dociekasz jakie motywy kierowały Kubą Rozpruwaczem czy Tedem Bundy, również jest to książka dla Ciebie. 

Książka jest napisana w stylu rozmowy, wywiadu, który pani Iwona Schymalla, dziennikarka telewizyjna i radiowa oraz twórczyni wielu programów telewizyjnych, przeprowadza ze specjalistką kryminalistyki i postępowania karnego, panią Moniką Całkiewicz. Jest to bardzo przyjemny w odbiorze styl. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Podział na rozdziały, oraz umiejętnie prowadzona rozmowa sprawiają, że całość można spokojnie przeczytać w ciągu jednego popołudnia. Szybko wpada się w rytm rozmowy, kartki niezauważalnie przesypują się na lewą stronę i nie wiadomo kiedy dobiegamy do końca książki.

Jest to również pozycja, która może być bardzo przydatna studentom niektórych kierunków, albowiem znajdziemy w niej wiele cennych informacji z zakresu m.in. prawa karnego, kryminalistyki, medycyny i psychologii sądowej.  Dowiemy się kto to jest profiler, na czym polega jego praca i jakie ma znaczenie dla śledztwa. Dowiemy się jak można odróżnić czy zabójca działał na tle emocjonalnym, czy z zemsty. Poznamy również czym jest mechanizm dzieciobójstwa, jak prawidłowo wyglądają oględziny miejsca zbrodni, lub jak to się dzieje, że niektórzy przyznają się do czynu, którego nie popełnili, a nawet do zabójstwa, które... nie miało miejsca! 

Przyznaję, że dla mnie miłośniczki kryminałów i wszelakich zbrodni w literaturze, jak i na ekranie, była to książka, która fascynowała mnie od początku do końca! I zdecydowanie polecam ją zarówno czytelnikom lubującym się w kryminałach, jak i studentom pokrewnych kierunków. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni. Książka ta dostarczy Wam wiele cennych informacji i otworzy przed Wami tajemnicę wszelakich zbrodni, zbrodniarzy, motywów ich postępowania, oraz pracy policji. A zabójcy z książek i seriali telewizyjnych (z "Modą na sukces" na czele) nie będą mieli przed wami żadnych tajemnic... :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest na wagę złota... :) Dziękuję!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...